FAQ - nejčastější otázky

Naše krmiva jsou výjimečná a neobvyklá a některá z nich jsou určena pro specifické stravovací potřeby. Co je výjimečné, s tím se přirozeně pojí otázky. Tady jsou nejčastější z nich.



Nenašli jste odpověď na vaši otázku?

   Rádi vám na ni odpovíme.


Jak vybrat to správné krmivo pro mého mazlíčka?

Existuje nepřeberné množství různých druhů krmiv. Tak jak vybrat to, které vašemu mazlíčkovi bude vyhovovat nejlépe? Řiďte se následujícími body:

  • Věnujte pozornost a ptejte se na kvalitu ingrediencí. Ta je pro celkový efekt krmiva na zdraví psa nebo kočky nejdůležitější. Některá levnější krmiva mohou obsahovat ingredience, které nejsou dobře stravitelné. Proto se často stává, že spotřeba takového krmiva je větší a ve výsledku za levné krmivo zaplatíte více, protože toho kvalitního by stačilo menší množství. 
  • Vybírejte krmivo podle hlavního zdroje bílkovin. Dle zákona jsou na etiketě krmiva ingredience s největším podílem v balení uvedeny na prvních místech. Pokud váš mazlíček netrpí žádnou alergií, každý zdroj bílkovin je vhodný. Pokud má ale citlivější zažívání, může být výběr zdroje bílkovin trochu větší výzva. Vyzkoušejte nějaký zdroj, který váš mazlíček nikdy předtím neměl, třeba kachnu nebo zvěřinu. Dobrou volbou v takovém případě je i krmivo s omezeným počtem ingrediencí (LID), a tedy menší pravděpodobností alergické reakce.
  • Zkontrolujte, pro jaké životní stadium je krmivo určeno. Kvalitní krmivo by mělo na obalu uvádět, zda je vhodné pro všechny psy/kočky, nebo je určeno např. hlavně pro štěňata a dospívající, dospělé, nebo výhradně pro starší psy. Složení je u takovýchto krmiv samozřejmě přizpůsobeno potřebám mazlíčků v různých obdobích života.
  • Vezměte v potaz míru aktivity vašeho psa nebo kočky a také váhu. Ačkoli se u spousty krmiv na trhu uvádí, že jsou vhodná pro všechny psy nebo kočky, někdy je nutné sáhnout po krmivu pro specifické potřeby, např. s menším množstvím kalorií pro mazlíčka s nadváhou nebo s větším množstvím bílkovin pro aktivního sportovce, který potřebuje více síly a energie.
  • Dodatečná pozitiva, která mohou ovlivnit výběr krmiva, jsou např. obsah omega-3 mastných kyselin, nebo obsah ovoce a zeleniny či bylinek, jako je rozmarýn, který pomáhá udržovat krmivo čerstvé.

Zpět na otázky


Jakým způsobem nejlépe přejít na vaše krmiva?

Je důležité přecházet na nové krmivo postupně, aby se zažívací systém vašeho mazlíčka měl šanci přizpůsobit. Toto přechodné období by mělo trvat 10-14 dní v závislosti na citlivosti zažívání. První den naservírujte 10 % nového krmiva a 90 % původního. Druhý den tento poměr navyšte na 20 % nového a 80 % původního. Takto postupně pokračujte, až se dostanete na 100 % našeho krmiva a vše by mělo být v nejlepším pořádku. Pokud se během přechodu objeví zažívací potíže, zpomalte tempo navyšování podílu nového krmiva.

Zpět na otázky


Co dělat při alergii mazlíčka na krmivo?

Zhruba 10 % alergií, které se u psů a koček objevují, je alergie na krmivo. Je to třetí nejčastější příčina nežádoucí reakce imunitního systému hned po reakci na kousnutí blechou a alergiemi dýchacích cest. Dodnes nejsou u mazlíčků známy všechny mechanizmy těchto reakcí, ale odborník je schopen takový stav dle symptomů diagnostikovat a také ho léčit.

Alergie se může objevit již ve věku 5 měsíců až 12 let. Nejčastěji se ale objevuje mezi 2. a 6. rokem života. Nejběžnějším příznakem je svědivá kůže a tedy drbání, může se objevit i chronický zánět ucha, vypadávání srsti a právě trávicí obtíže. Alergenem je nečastěji bílkovina. Zkuste svému mazlíčkovi po dobu 12 týdnů podávat nové krmivo s neobvyklým zdrojem bílkovin a ideálně sníženým počtem ingrediencí, které ještě předtím neměl, např. GO! Sensitivity + Shine LID Salmon s lososem. V tomto období je zásadní, aby mazlíček nejedl absolutně nic jiného, pouze toto krmivo a vodu.

Zpět na otázky


Měli by psi jíst bezobilná krmiva?

Bezobilná krmiva se objevují čím dál častěji a existuje několik důvodů pro tento trend. Objevují se informace, že zrna jsou pro mazlíčky škodlivá a že bezobilná strava je pro ně z evolučního hlediska přirozenější. Lepek, bílkovina obsažená v pšenici, žitu nebo ječmenu, je také označován za velmi škodlivou látku v lidském jídelníčku a trendy v lidském stravování a stravování domácích mazlíčků jdou často ruku v ruce.

Obiloviny a jiná zrna obsahují složité uhlohydráty, které sice nejsou považovány za nezbytnou živinu pro psy a kočky a často jsou používány jen jako „výplně“, přesto ale hrají ve stravě zásadní roli. Představují totiž vysoce stravitelný a rychlý zdroj energie. Ve stravě koček byly uhlohydráty dokonce označovány za zdraví škodlivé, ale v poslední době se ukazuje, že přiměřené množství může být prospěšné pro citlivost těla na insulin. Celozrnné varianty také obsahují důležitou vlákninu.

Když je krmivo bezobilné, neznamená to, že neobsahuje uhlohydráty. Ty mohou pocházet i z jiných zdrojů jako hrách, čočka, cizrna, tapioka, brambory nebo batáty. Někteří mazlíčci mohou být alergičtí na některá zrna, ale většinou není nutné se vyhýbat všem.

Na rozdíl od lidí, u kterých se často objevuje intolerance na lepek, mazlíčci většinou lepek tolerují bez problému. Výjimkou můžou být někteří irští setři, kteří někdy mají citlivost na lepek dědičnou. Obecně ale platí, že alergie na jiné ingredience jsou u mazlíčků mnohem častější, než intolerance na zrna, potažmo lepek.

Řada bezobilných krmiv má vyšší podíl bílkovin než běžná krmiva, a to může představovat problém pro mazlíčky s určitým zdravotním problémem. Většině zdravých mazlíčků vyšší příjem bílkovin neuškodí, ale například při ledvinových onemocněních to může být problém.

Výhodou bezobilných krmiv je například nahrazení zrn hrachem, který je skvělým zdrojem uhlohydrátů, vlákniny, vitaminů a minerálů a poskytuje většinu pro psy a kočky nezbytných aminokyselin. Další náhradou zrn je tapioka, která zase neobsahuje bílkoviny a používá se v krmivech s omezeným počtem ingrediencí (LID). Takové krmivo je potom vhodné pro mazlíčky s citlivým zažíváním. Brambory jsou zase bohaté vitaminy a minerály, zvláště na vitamin C a draslík. Dalším zdrojem uhlohydrátů mohou být batáty, které jsou studnicí vitaminu C, betakarotenu, manganu a draslíku.

Zpět na otázky


Kolik bílkovin můj mazlíček potřebuje přijímat?

Zdrojem bílkovin v krmivu může být moučka (kuřecí, jehněčí), čerstvé maso/ryba a rostlinná bílkovina (hrachový nebo kukuřičný protein). Všechny bílkoviny si ovšem nejsou rovny. Za vysoce kvalitní bílkovinu je považována taková, která obsahuje velké množství aminokyselin a je dobře stravitelná.

Množství bílkovin, které by měl mazlíček přijímat, se liší v závislosti na druhu a věku. Kočky jsou výhradní masožravci a potřebují více bílkovin než psy. Štěňata a koťata také vyžadují více bílkovin než dospělí, protože je potřebují pro správný růst. Dospělí psi by měli přijímat zhruba 18 % bílkovin ve stravě a kočky asi 26 %, přičemž musí tyto bílkoviny obsahovat všechny potřebné aminokyseliny. Kvůli různorodosti je tedy dobré volit různé zdroje bílkovin a střídat je, respektive celkově pravidelně střídat druh krmiva. Stejně jako my lidé ani mazlíčci neradi jedí stále to samé.

Zpět na otázky


Co jsou pre- a probiotika a potřebuje je můj mazlíček?

Probiotika jsou prospěšné mikroorganizmy v trávicím traktu. Stres, antibiotika nebo nesprávná strava mohou narušit rovnováhu těchto mikroorganizmů a to může vést k nemoci. Probiotika jsou tedy důležitou součástí stravy, protože udržují tuto zdravou rovnováhu. Probiotika, která se nacházejí v našich krmivech Go!™ a Now Fresh™ jsou Lactobacillus acidophilus a Entercoccus faecium.

Prebiotika jsou živinami pro probiotika v trávicím traktu. Nejznámějšími prebiotiky jsou extrakt ze sušeného kořene čekanky, inulin nebo oligofruktóza. Studie prokázaly, že mazlíčci, kteří se stravovali krmivem obsahujícím prebiotika měli kvalitnější a pravidelnější stolici. Prebiotikum, které používáme v našich krmivech Go!™ a Now Fresh™ je inulin získávaný ze sušeného kořene čekanky.

Pre- a probiotika tedy přispívají k lepšímu zažívání a vaši mazlíčci se tak mohou vyhnout nadýmání, průjmům nebo zácpám způsobeným nerovnováhou ve střevní mikroflóře.

Zpět na otázky


Můj pes je alergický na kuřecí maso. Můžu ho přesto krmit recepturou, která obsahuje kuřecí tuk?

Ano, molekulární struktura tuku je jiná než u bílkovin, takže by s kuřecím tukem v receptuře neměl být problém.

Zpět na otázky


Jak správně skladovat krmivo?

Stejně jako se staráte o vlastní jídlo, měli byste se stejně chovat i ke krmivu pro vašeho mazlíčka.

  • Vyberte si krmivo s ingrediencemi prvotřídní kvality a vysokými výrobními standardy, jako je Petcurean, aby vydrželo čerstvé co nejdéle.
  • Skladujte krmivo na chladném a temném místě. Vyvarujte se místům, jako je sklep nebo otevřené nádoby, kde změny teploty a kondenzace vytvářejí ideální podmínky pro plíseň. Otevřené konzervy by měly být spotřebovány ihned nebo přikryty a skladovány v lednici po dobu maximálně 3-5 dní.
  • Neskladujte krmivo v univerzálních plastových nádobách, pokud ho nenecháte i v originálním balení. Plastové nádoby nemusí být vzduchotěsné a samy mohou absorbovat tuky a oleje a krmivo tak může žluknout.
  • Krmivo skladujte mimo dosah dětí i samotných mazlíčků. Z bezpečnostních důvodů nepouštějte mazlíčka k otevřenému balení krmiva.
  • Kontrolujte data spotřeby na balení nebo konzervě. 

Zpět na otázky


Jak nakládat s pamlsky?

Pamlsky jsou velmi užitečným nástrojem a také velkou radostí pro vašeho mazlíčka. Neměli byste to ale přehánět, abyste nemuseli řešit zdravotní problémy jako třeba nadváhu. Tady jsou tipy, jak s pamlsky nakládat:

  • KDO: Měli byste je mazlíčkovi dávat jen vy nebo členové vaší rodiny. Jsou ale také dobrým socializačním nástrojem, když chcete, aby štěně nebo starší pes získal důvěru k lidské rase. Když vezmete své štěně na procházku a potkáte přátelského kolemjdoucího, kterého se bude vaše štěně bát, můžete dát cizincovi pamlsek, aby mohl s vaším pejskem prolomit ledy. Když se váš pes také zachová k jinému psovi nebo cizinci dobře, pamlsek je skvělá odměna. Hodný pejsek!
  • CO: cokoli, co je zdravé, přírodní a váš mazlíček TO ZBOŽŇUJE. Ať už je to čerstvá zelenina, kousek vařeného kuřete nebo jeden ze stovek kupovaných pamlsků a sušenek, neměli byste to přehánět. Pamlsky by neměly představovat více než 10 % denního kalorického příjmu vašeho mazlíčka a měli byste podle množství pamlsků uzpůsobovat i množství ostatního jídla. Ne každého mazlíčka motivuje jídlo, takže „pamlskem“ může být i hračka nebo prostě pohlazení a podrbání.
  • KDE: Kdekoli! Zvláště pak při hraní a socializaci. Vždy mějte v kapse nebo tašce připraven pamlsek. Tím si vždy udržíte pozornost vašeho mazlíčka a budete s ním tak moct jít téměř kamkoli.
  • KDY: Pamlsky by měly být odměnou za dobré chování, nově naučenou dovednost nebo motivací při výcviku. Důležité je načasování. Dávejte pamlsek hned po tom, co váš pes udělal něco dobře, jinak může být zmatený, za co vlastně odměnu dostává. Pomocí pamlsků můžete psa naučit téměř cokoli. Chce to jen trochu času a trpělivosti!
  • PROČ: Protože máte svého mazlíčka rádi a pamlsky jen posílí pouto mezi vámi!

Zpět na otázky

Chcete se zeptat ještě na něco jiného? Dejte vědět!

Pokud se chcete o Petcurean dozvědět ještě více, podívejte se na stránku O značce. Kdyby vás zajímalo více informací o výživě mazlíčků, začtěte se do našeho blogu!


Udělejte svému mazlíčkovi radost!

Nakupte v e-shopu
Hájek Pet Food
Seznamte se s naší firmou.
O značce Petcurean
Přečtěte si o našem poslání dělat mazlíčky šťastnými.
Jak krmit mazlíčka?
Přinášíme vám nejčastější otázky nejen o našich krmivech.
Jste velkoobchodník?
Podívejte se do našeho B2B e-shopu.